Uczestnicy 2023:
582521
Fundacja Arka

2019-11-28

Zielone Czwartki w Tlenodajni

Zielone Czwartki w Tlenodajni

W każdy czwartek przez cały sezon grzewczy prowadzimy warsztaty ekologiczne w bielskiej Tlenodajni w Galerii Sfera.

„Dzięki współpracy z Galerią SFERA udaje nam się zrealizować kolejny nasz pomysł. Tlenodajnia to pierwsze takie miejsce w Polsce. Tlenodajnia to miejsce, w którym możemy bezpiecznie i z przyjemnością „oddychać pełną piersią”. Miejsce, w którym będziemy prowadzimy warsztaty i lekcje tematyczne dotyczące czystego powietrza i działań antysmogowych”- wyjaśnia Wojciech Owczarz, pomysłodawca TLENODAJNI.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aż 90% czasu spędzamy wewnątrz budynków. Okazuje się, iż smog przedostaje się także do naszych domów i biur. I to nawet w 50%. Do zanieczyszczeń z zewnątrz dochodzą te pochodzące z użytych farb i lakierów, stosowanych wykładzin, mebli, paleniu w kominku czy nawet z świec zapachowych. Tymczasem człowiek wdycha dziennie około 16 kg powietrza. To kilkakrotnie więcej niż wypija w tym czasie wody i spożywa żywności. Powietrze jest najważniejsze!

Już w 1989 roku Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA przeprowadziła badanie roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze w naszych domach i biurach. Nasze powietrze, zwłaszcza o sezonie grzewczym, zawiera mnóstwo szkodliwych substancji. W smogu obecne są m.in pyły PM2,5, PM10, a także benz(o)apiren i metale ciężkie.

Agencja wybrała 18 najlepszych roślin. Wśród nich znajdują sie m.in. : Areka, Bluszcz, Dracena, Epipremnum złociste, Paprotka, Skrzydłokwiat, Wężownica, Zielistka.

W naszej TLENODAJNI mamy właśnie te gatunki roślin. Został w niej zainstalowany także oczyszczacz powietrza odpowiedni do powierzchni pomieszczenia wraz z wyświetlaczem.

Edukacyjny charakter TLENODAJNI wykorzystamy prowadząc w każdy czwartek warsztaty dla dzieci i młodzieży przez cały okres grzewczy.

Czytaj także

30 rowerów dla dzieci

30 rowerów dla dzieci

2023-09-26

Czytaj

Dyniek i kropka

Dyniek i kropka

2023-09-26

Czytaj

Wyniki konkursów w akcji Rower Pomaga

Wyniki konkursów w akcji Rower Pomaga

2023-09-21

Czytaj

Chcesz zostać partnerem Zielonej Ręki?

Dowiedz się więcej