Uczestnicy 2023:
582521
Fundacja Arka

2019-10-16

Wystartowaliśmy!!!

Wystartowaliśmy!!!

Kryzys klimatyczny stawia przed nami niespotykane wyzwania. Każdy musi włączyć się w zmiany!Dlatego rozpoczynamy największy w Polsce program aktywnej edukacji ekologicznej

ZIELONA RĘKA

Jest nadzieja!!!

Fundacja ekologiczna ARKA zaprasza na inaugurację programu 15.X (wtorek)godz. 11.00, pl. Chrobrego w Bielsku-Białej.

W programie inauguracji:

- widowiskowy happening – na pl. Chrobrego ustawimy 11 wielkich banerów z symbolem programu Zieloną Ręka. Według raportu Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu IPCC przy ONZ mamy tylko 11 lat, aby powstrzymać zmiany klimatyczne na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Później czekają nas ogromne zmiany i konsekwencje.

- warsztaty przestrzenne i gry, w tym z młodzieżą szkolną zbudujemy 11 budek lęgowych dla ptaków. To symbol tego, że ciągle jest szansa, jest nadzieja, ale musimy ostro zabrać się do pracy i zmienić praktycznie każdy aspekt naszego życia.

- 12.30 sadzimy las dębowy wspólnie z Nadleśnictwem Bielsko w Janowicach

Fundacja ekologiczna ARKA rozpoczyna ogólnopolski program aktywnej edukacji ekologicznej, w którym ma uczestniczyć ponad 200 tysięcy osób. Głównym przesłaniem programu jest inicjowanie powszechnych, prostych działań proekologicznych i budowanie ruchu, który będzie wspierał różnorodne działania edukacyjne i adaptacyjne w zakresie zmian klimatycznych.

Katastrofa klimatyczna dotyka już nie tylko odległe kraje, ale także zmienia nasze życie.Upały, susze, problemy w rolnictwie, gwałtowne burze, trąby powietrzne – to zaczyna być także nasza codzienność. Do tego dochodzi fatalna jakość powietrza, smog, dzikie wysypiska. Naprawdę możemy jaszcze wymienić sporo problemów ekologicznych.

Chyba każdy z nas powoli czuje, iż to wszystko się dzieje i zmierza w fatalnym dla nas i naszych dzieci kierunku.

Nie możemy czekać bezczynnie, aż nasza cudowna Ziemia stanie się miejscem, w którym trudno będzie nam żyć. Żyzna ziemia zamieni się w pustynie, rzeki wyschną, zwierzęta będą konały w męczarniach, a ludzie cierpieli z powodu chorób, upałów, braku wody czy pożywienia.

Fundacja ekologiczna ARKA od lat prawie 15 lat prowadzi różnorodne działania ekologiczne. Teraz te doświadczenia chcemy wykorzystać prowadząc całoroczny program aktywnej ekologii ZIELONA RĘKA. Będziemy edukować, ale przede wszystkim działać. Prowadzić proste i wymiernedziałania ekologiczne. Chcemy z WAMI sadzić drzewa, sprzątać tereny przyrodnicze, walczyć ze smogiem.ratować zwierzęta, chronić bioróżnorodność. Przygotowywać się na następujące zmiany klimatyczne. Chcemy budować ruch społeczny, który będzie wymuszał zmiany na politykach i biznesmenach” – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes ARKI i pomysłodawca programu Zielona Ręka

Ważnym elementem całego programu są konkretne działania dla środowiska realizowane wspólnie z jego Partnerami. Dlatego cieszymy się, iż jednym z elementów inauguracji Zielonej Ręki jest rozpoczęcie sadzenia 10 tysięcy drzew wspólnie z siecią Biedronka i Nadleśnictwem Bielsko.

„Poza naszą troską o środowisko w codziennej działalności operacyjnej, staramy się realizować dodatkowe projekty na rzecz jego ochrony. Wiedząc, jak ważne dla klimatu są drzewa, razem z Fundacją Arka postanowiliśmy zasadzić ich 10 tyś. Zasadzenie drzewa to też jedna z możliwości wzięcia udziału w konkursie „Szkolnych Przygód Gangu Słodziaków” dla szkół podstawowych, który zorganizowaliśmy. Ekologia zagościła też w Słodziakowej książce. Jak wiemy, ważna jest zarówno sama dbałość o otaczający nas świat, ale też uczenie dzieci od najmłodszych lat proekologicznych postaw.” - Dorota Wrotek-Gut, dyrektor ds. komunikacji marketingowej w sieci Biedronka.

Dodatkowe informacje:

Wojciech Owczarz – Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. 609 267 020, w.owczarz@fundacjaarka.pl

Czytaj także

30 rowerów dla dzieci

30 rowerów dla dzieci

2023-09-26

Czytaj

Dyniek i kropka

Dyniek i kropka

2023-09-26

Czytaj

Wyniki konkursów w akcji Rower Pomaga

Wyniki konkursów w akcji Rower Pomaga

2023-09-21

Czytaj

Chcesz zostać partnerem Zielonej Ręki?

Dowiedz się więcej