Uczestnicy 2023:
582521
Fundacja Arka

2019-11-14

TLENODAJNIA

TLENODAJNIA

Paprotka, bluszcz, skrzydłokwiat oraz chrobotek - to rośliny, które najlepiej oczyszczają powietrze i sprawiają, że w ich towarzystwie czujemy się dobrze i bezpiecznie oddychamy. Właśnie te gatunki roślin znajdą się w pierwszej w Polsce TLENODAJNI, zlokalizowanej w Galerii SFERA. To unikatowe miejsce, stworzone we współpracy z Fundacją Ekologiczną ARKA oraz kwiaciarnią SofiFlora, zostało otwarte 14 listopada.

Wybór daty otwarcia TLENODAJNI nie jest przypadkowy. Tego dnia bowiem obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza, zainicjowany przez Fundację Ekologiczną ARKA. Jest to idealny moment, aby nie tylko zwrócić uwagę na problem smogu i zanieczyszczeń, ale również udostępnić mieszkańcom Bielska-Białej przestrzeń, w której będą mogli oddychać czystym powietrzem. Właśnie w tym celu powstała TLENODAJNIA, zlokalizowana w Galerii SFERA I, na pierwszym piętrze.

- Galeria SFERA od dawna stawia na ekologiczne rozwiązania, a temat ochrony środowiska jest nam szczególnie bliski. SFERA posiada certyfikat BREEAM na poziomie „excellent”, przyznawany budynkom, które spełniają standardy w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania obiektu oraz wydajności. Jakość powietrza zdecydowanie jest przykładem problemu, na który chcemy zwrócić uwagę. Stworzyliśmy TLENODAJNIĘ, aby bielszczanie mogli się w niej schronić przed szkodliwym dla naszego zdrowia smogiem i popracować w przyjemnych warunkach - mówi Monika Magner, Dyrektor Galerii SFERA.

TLENODAJNIA powstała dzięki wsparciu kwiaciarni SofiFlora, która wypełniła przestrzeń specjalnie dobranymi gatunkami roślin, uznawanymi przez Agencję Kosmiczną NASA za najlepiej oczyszczające powietrze. Niestety, normy zanieczyszczenia powietrza w Bielsku-Białej, szczególnie w okresie zimowym, często są przekroczone, a dotyczy to szczególnie: pyłów zwieszonych PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz ozonu. TLENODAJNIA jest bezpiecznym i przyjemnym miejscem, w którym można schronić się przed smogiem.

- Galeria SFERA jest spleciona z miastem, nie tylko dzięki lokalizacji w samym centrum Bielska-Białej, ale przede wszystkim poprzez realizację ważnych dla mieszkańców projektów. Inicjatywa stworzenia Tlenodajni jest elementem konsekwentnie realizowanej przez nas strategii, która zakłada współpracę z lokalnymi organizacjami takimi, jak Fundacja Ekologiczna ARKA – mówi Dagmara Gąsiorek, Marketing Manager Galerii SFERA.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że aż 90% czasu spędzamy w budynkach. Nie oznacza to jednak, że nie dociera do nas wówczas smog, obecny na zewnątrz. Aż 50% szkodliwych pyłów przedostaje się do pomieszczeń. Do tego dochodzą także zanieczyszczenia pochodzące m.in. z farb, lakierów, wykładzin czy mebli. Dlatego powinniśmy walczyć o to, aby jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, była jak najwyższa. Zwłaszcza, że dziennie człowiek wdycha aż 16 kg powietrza!

- Z okazji Dnia Czystego Powietrza chcemy zwrócić uwagę na ważny, ogólnopolski problem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Z 50 europejskich miast z największą ilością smogu, ponad 30 znajduje się w Polsce. Poprzez działania Fundacji uświadamiamy ten problem, a TLENODAJNIA jest kolejnym projektem wspierającym edukację. W TLENODAJNI będziemy przeprowadzać warsztaty i lekcje tematyczne dotyczące czystego powietrza oraz działań antysmogowych - wyjaśnia Wojciech Owczarz, Prezes Fundacji Ekologicznej ARKA, pomysłodawca TLENODAJNI.

W każdy czwartek, aż do 19 grudnia, w TLENODAJNI będą odbywać się warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, przygotowane przez Fundację Ekologiczną ARKA. Uczestnicy spotkań dowiedzą się czym jest smog i jaki jest jego wpływ na ludzki organizm, a także poznają sposoby, aby się przed nim chronić.

Czytaj także

30 rowerów dla dzieci

30 rowerów dla dzieci

2023-09-26

Czytaj

Dyniek i kropka

Dyniek i kropka

2023-09-26

Czytaj

Wyniki konkursów w akcji Rower Pomaga

Wyniki konkursów w akcji Rower Pomaga

2023-09-21

Czytaj

Chcesz zostać partnerem Zielonej Ręki?

Dowiedz się więcej