2023-02-25

Start akcji ŻYJĄCE KSIĄŻKI

25 lutego startuje nowa odsłona naszej akcji pod hasłem ŻYJĄCE KSIĄŻKI. Głównym elementem akcji jest ogólnopolska zbiórka książek na cele społeczne. Zebrane środki w części wykorzystujemy do organizacji charytatywnych kiermaszów, a za pozyskane w ten sposób środki wspieramy dzieci z domów dziecka czy też pomagamy bezdomnym zwierzętom. W ramach akcji ŻYJACE KSIĄZKI organizujemy także happeningi, warsztaty, akcje edukacyjne w całym kraju.

Edukacja – jeszcze możesz zgłosić swoją szkołę!

Akcja to także duże przedsięwzięcie edukacyjne. W ciągu 5 lat w tej części akcji uczestniczyło ponad 250 tysięcy dzieci i młodzieży. W tym mamy już 56 tysięcy 283 uczestników. I jeszcze do 10 marca można się zgłosić do tej, a także innych zaplanowanych prze nas, akcji w roku 2023. Udział dla szkół i przedszkoli jest bezpłatny. Tutaj szczegóły: https://fundacjaarka.pl/akcje Zgłoszenie jest bardzo proste, wystarczy wejść na napis „dołącz” i wypełnić prosty formularz zaznaczając akcje, w których chcecie uczestniczyć i podając dane placówki, na które będziemy wysyłać bezpłatne materiały edukacyjne.

1 książka=1 kg warzyw dla koni

Jeśli macie w domu książki, których już nie czytacie, nie potrzebujecie, możecie je wysłać na adres: Fundacja Ekologiczna ARKA, ul. Kosmiczna 15B, 43-300 Bielsko-Biała. Książki sprzedajemy w ramach organizowanych cyklicznie kiermaszów charytatywnych. Za zebrane w ten sposób pieniądze pomagamy zwierzętom z zaprzyjaźnionej Przystani Ocalenie, a wkrótce także innych schronisk dla koni. Każda dobra książka to 1 kilogram warzyw dla zwierząt!

20 Charytatywnych Kiermaszów Książek w całej Polsce

Już 25 lutego zapraszamy na kiermasz już pod nową nazwą do Galerii Sfera w Bielsku-Białej. Całkowity dochód z niego zostanie przeznaczony na cele społeczne. Oprócz wsparcia dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych chcemy też pomagać bezdomnym zwierzętom (leczyć je czy też kupować im jedzenie). Dlatego bardzo zachęcamy. Uczestnicy cały czas mogą przynosić książki do Punktu Informacyjnego w Galerii SFERA. Oprócz Bielska-Białej mamy zaplanowane kiermasze w Poznaniu, Płocku, Katowicach i Krakowie.

„Dokładnie 5 lat temu rozpoczęliśmy z Galerią SFERA wydawało się trochę szalony pomysł. W czasach e-booków, czytników, podcastów, webinarów, postanowiliśmy zrobić charytatywny kiermasz książek. Takich prawdziwych … z papieru. I udało się. Świadczą o tym efekty akcji i tłumy, które nas odwiedzają na każdym kiermaszu” – wyjaśnia Wojciech Owczarz. – „Przez te 5 lat udało nam się zebrać na cele społeczne ponad 200 tysięcy złotych”.

Podczas tych 5 lat także:

Teraz nasz akcja, już pod nową nazwą ŻYJĄCE KSIĄŻKI, to już ogólnopolska zbiórka książek na cele społeczne. To także duże działanie edukacyjne, w którym każdego roku uczestniczy prawie 100 tysięcy dzieci i młodzieży. Na przykładzie książek uczymy ich nowoczesnej edukacji odpadowej. Przecież każda książka (tak jak każde inna rzecz), której „dajemy drugie życie”, to oszczędność surowców, energii, wody i mniejsza emisja CO2.

Promocja czytelnictwa

Polacy od ponad 10 lat w badaniach dotyczących czytania książek utrzymują stały poziom – wyniki przeprowadzone w marcu 2022 roku przez Bibliotekę Narodową wskazują, że wśród osób powyżej 15 roku życia zaledwie 38% przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy[1]. Ponadto brak książek w domu, z wyjątkiem podręczników szkolnych, zadeklarowało około 33% respondentów. Te wyniki pokazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w temacie polskiego czytelnictwa.

Jakie książki zbieramy?

Prosimy o przynoszenie na kiermasz książek wydanych po 1990 roku, najlepiej nowych lub używanych w dobrym stanie, które są przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie przynosimy: lektur i podręczników szkolnych, podręczników informatycznych, encyklopedii, słowników, kodeksów, czasopism, gazet oraz książek religijnych.

Partnerzy akcji

Galeria Sfera, Urząd Miasta Bielska-Białej, Grupa Kęty, Aluprof, Alupol, Rekopol, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kontakt: Wojciech Owczarz, w.owczarz@fundacjaarka.pl, 609 267 020

[1] Źródło: Wstępne wyniki czytelnictwa.pdf (instytutksiazki.pl) (dostęp: 5.10.2022 r.).