Uczestnicy 2023:
582521
Fundacja Arka

2023-02-25

Start akcji ŻYJĄCE KSIĄŻKI

Start akcji ŻYJĄCE KSIĄŻKI

25 lutego startuje nowa odsłona naszej akcji pod hasłem ŻYJĄCE KSIĄŻKI. Głównym elementem akcji jest ogólnopolska zbiórka książek na cele społeczne. Zebrane środki w części wykorzystujemy do organizacji charytatywnych kiermaszów, a za pozyskane w ten sposób środki wspieramy dzieci z domów dziecka czy też pomagamy bezdomnym zwierzętom. W ramach akcji ŻYJACE KSIĄZKI organizujemy także happeningi, warsztaty, akcje edukacyjne w całym kraju.

Edukacja – jeszcze możesz zgłosić swoją szkołę!

Akcja to także duże przedsięwzięcie edukacyjne. W ciągu 5 lat w tej części akcji uczestniczyło ponad 250 tysięcy dzieci i młodzieży. W tym mamy już 56 tysięcy 283 uczestników. I jeszcze do 10 marca można się zgłosić do tej, a także innych zaplanowanych prze nas, akcji w roku 2023. Udział dla szkół i przedszkoli jest bezpłatny. Tutaj szczegóły: https://fundacjaarka.pl/akcje Zgłoszenie jest bardzo proste, wystarczy wejść na napis „dołącz” i wypełnić prosty formularz zaznaczając akcje, w których chcecie uczestniczyć i podając dane placówki, na które będziemy wysyłać bezpłatne materiały edukacyjne.


1 książka=1 kg warzyw dla koni

Jeśli macie w domu książki, których już nie czytacie, nie potrzebujecie, możecie je wysłać na adres: Fundacja Ekologiczna ARKA, ul. Kosmiczna 15B, 43-300 Bielsko-Biała. Książki sprzedajemy w ramach organizowanych cyklicznie kiermaszów charytatywnych. Za zebrane w ten sposób pieniądze pomagamy zwierzętom z zaprzyjaźnionej Przystani Ocalenie, a wkrótce także innych schronisk dla koni. Każda dobra książka to 1 kilogram warzyw dla zwierząt!


20 Charytatywnych Kiermaszów Książek w całej Polsce

Już 25 lutego zapraszamy na kiermasz już pod nową nazwą do Galerii Sfera w Bielsku-Białej. Całkowity dochód z niego zostanie przeznaczony na cele społeczne. Oprócz wsparcia dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych chcemy też pomagać bezdomnym zwierzętom (leczyć je czy też kupować im jedzenie). Dlatego bardzo zachęcamy. Uczestnicy cały czas mogą przynosić książki do Punktu Informacyjnego w Galerii SFERA. Oprócz Bielska-Białej mamy zaplanowane kiermasze w Poznaniu, Płocku, Katowicach i Krakowie.

„Dokładnie 5 lat temu rozpoczęliśmy z Galerią SFERA wydawało się trochę szalony pomysł. W czasach e-booków, czytników, podcastów, webinarów, postanowiliśmy zrobić charytatywny kiermasz książek. Takich prawdziwych … z papieru. I udało się. Świadczą o tym efekty akcji i tłumy, które nas odwiedzają na każdym kiermaszu” – wyjaśnia Wojciech Owczarz. – „Przez te 5 lat udało nam się zebrać na cele społeczne ponad 200 tysięcy złotych”.

Podczas tych 5 lat także:

Teraz nasz akcja, już pod nową nazwą ŻYJĄCE KSIĄŻKI, to już ogólnopolska zbiórka książek na cele społeczne. To także duże działanie edukacyjne, w którym każdego roku uczestniczy prawie 100 tysięcy dzieci i młodzieży. Na przykładzie książek uczymy ich nowoczesnej edukacji odpadowej. Przecież każda książka (tak jak każde inna rzecz), której „dajemy drugie życie”, to oszczędność surowców, energii, wody i mniejsza emisja CO2.

Promocja czytelnictwa

Polacy od ponad 10 lat w badaniach dotyczących czytania książek utrzymują stały poziom – wyniki przeprowadzone w marcu 2022 roku przez Bibliotekę Narodową wskazują, że wśród osób powyżej 15 roku życia zaledwie 38% przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy[1]. Ponadto brak książek w domu, z wyjątkiem podręczników szkolnych, zadeklarowało około 33% respondentów. Te wyniki pokazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w temacie polskiego czytelnictwa.

Jakie książki zbieramy?

Prosimy o przynoszenie na kiermasz książek wydanych po 1990 roku, najlepiej nowych lub używanych w dobrym stanie, które są przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie przynosimy: lektur i podręczników szkolnych, podręczników informatycznych, encyklopedii, słowników, kodeksów, czasopism, gazet oraz książek religijnych.

Partnerzy akcji

Galeria Sfera, Urząd Miasta Bielska-Białej, Grupa Kęty, Aluprof, Alupol, Rekopol, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kontakt: Wojciech Owczarz, w.owczarz@fundacjaarka.pl, 609 267 020[1] Źródło: Wstępne wyniki czytelnictwa.pdf (instytutksiazki.pl) (dostęp: 5.10.2022 r.).

Czytaj także

30 rowerów dla dzieci

30 rowerów dla dzieci

2023-09-26

Czytaj

Dyniek i kropka

Dyniek i kropka

2023-09-26

Czytaj

Wyniki konkursów w akcji Rower Pomaga

Wyniki konkursów w akcji Rower Pomaga

2023-09-21

Czytaj

Chcesz zostać partnerem Zielonej Ręki?

Dowiedz się więcej