Uczestnicy 2023:
588085
Fundacja Arka

2023-03-24

Start akcji Kwiaty zamiast Śmieci

Start akcji Kwiaty zamiast Śmieci

23 marca wystartowała w Katowicach 4 edycja ogólnopolskiej akcji KWIATY ZAMIAST ŚMIECI, w której za zebrane worki śmieci dopisane na stronie kwiatyzamiastsmieci.pl otrzymujecie od nas nasiona kwiatów przyjaznych dla pszczół. Odbył się happening z udziałem uczniów SP nr 12 w Katowicach. Warsztaty, rozmowy i wywiady z mediami.

Cieszymy się, iż także w tym roku jako Partner Strategiczny wspiera nas Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.., a jako Partnerzy: Grupa Kęty, Aluprof, Alupol, Bielsko-Biała, Katowice, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach


Zbierz reklamówkę śmieci, zrób jej zdjęcia i dodaj na stronie www.kwiatyzamiastsmieci.pl , podaj miejsce, w którym zbierałeś. Dla pierwszych 500 osób przygotowaliśmy paczkę nasion z kwiatami przyjaznymi dla pszczół i innych zapylaczy, które możesz wysiać w swoim ogródku lub w donicy na balkonie.

„, Bardzo cieszymy się, iż akcja tam Wam się spodobała i ma tak wymierne rezultaty. Udało nam się już zebrać 8 tysięcy 662 worki śmieci i stworzyliśmy 756 miejsc przyjaznych pszczołom. W Arce lubimy łączyć i współpracować. Dlatego cieszymy się, że udało się przygotować nam kolejną akcję łączącą temat zaśmiecenia naszych terenów przyrodniczych z pomocą pszczołom i innym owadom zapylającym. – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Arki i pomysłodawca akcji.


„Bardzo się cieszymy że jesteśmy zresztą już od lat partnerem działań, które prowadzi Fundacja Arka. Za każdym razem są one niesztampowe, bardzo sugestywnie edukują młodych i uczą ekologii. Akcja „Kwiaty zamiast śmieci” jest bardzo prosta i praktycznie każdy może wziąć udział z każdego końca Polski, dlatego serdecznie zachęcamy do udziału” – Aneta Stawicka kier. Ds. edukacji i komunikacji w Rekopol.

Rekopol jest Partnerem Strategicznym akcji KWIATY ZAMIAST ŚMIECI.

Partnerami akcji są także: Grupa Kęty S.A., Aluprof S.A., Alupol Packaging S.A., Miasto Bielsko-Biała, Miasto Katowice.

Akcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.


Rola pszczół i innych zapylaczy

To najczęściej przywoływany przykład podkreślający znaczenie pszczół. Jak twierdzi Albert Einstein po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3–4 lata egzystencji. Prawda, że bardzo obrazowy przykład. Ponad 80% roślin jest przystosowana właśnie do zapylania przez owady, głównie pszczoły. Niestety od wielu lat obserwujemy malejącą populację pszczół, a nawet zmiany te zagrażają ich istnieniu. A przecież ich praca jest dla nas niezmiernie ważna. Pszczoły zapylają wszystkie rośliny, nie tylko te, które uprawiamy. Są niezmiernie ważne w wszelkich uprawach sadowniczych, czyli zależy od nich los naszych hitów eksportowych: jabłek, wiśni, malin itd. Jeżeli pszczoły wyginą to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli roślin. Pszczoły zapylając także rośliny w środowisku naturalnym dostarczają pokarm dzikim zwierzętom utrzymując tak ważną bioróżnorodność.


Czytaj także

Dzień Czystego Powietrza 2023

Dzień Czystego Powietrza 2023

2023-11-22

Czytaj

Kolejne warzywa dla zwierząt

Kolejne warzywa dla zwierząt

2023-11-22

Czytaj

19-ty Dzień Czystego Powierza

19-ty Dzień Czystego Powierza

2023-11-15

Czytaj

Chcesz zostać partnerem Zielonej Ręki?

Dowiedz się więcej