Uczestnicy 2024:
477384
Fundacja Arka

2024-07-08

Nasze ekotorby w Katowicach

Nasze ekotorby w Katowicach

Czy wiesz, że co 1 sekundę na wysypiska śmieci trafia ciężarówka pełna ubrań? Większość z nich nigdy nie była założona, a do odzysku trafia mniej niż 1% zużytej odzieży.

70 milionów drzew rocznie ścinanych jest na potrzeby produkcyjne firm modowych.

Według szacunków udział przemysłu tekstylnego w światowych emisjach CO2 waha się od 3% do 10%.

35% mikroplastiku w wodzie pochodzi z prania tekstyliów.

Do wyprodukowania kilograma odzieży bawełnianej potrzeba nawet trzech kilogramów chemikaliów.

Dane z raportów Fundacji „Kupuj odpowiedzialnie”. Więcej ekonsument.pl

FAST FASHION i Torby bardzo ekologiczne

4 lipca na rynku w Katowicach (obok DH Skarbek) przygotowaliśmy start akcji Torby bardzo ekologiczne. Będziemy tworzyć ekotorby i nagłaśniać problemy nadmiernej i nie ekologicznej konsumpcji odzieży.

W naszej akcji wykorzystujemy stare zasłony, obrusy, niepotrzebne materiały i szyjemy z nich torby, które później uczestnicy akcji własnoręcznie przyozdabiają w wzory techniką szablonu, linorytu czy też sita. W projekcie współpracujemy ze studentkami z katowickiej ASP: Aleksandra Skrzypek i Maja Owczarz.

Pomysł zrodził się z potrzeby chwili, gdyż często podczas organizowanych przez nas Charytatywnych Kiermaszach Książek ŻYJĄCE KSIĄŻKI https://zyjaceksiazki.pl/ ich uczestnicy po prostu nie mieli w czym zabrać nabytych książek. A wykorzystywanie zwykłych toreb bawełnianych w świetle niedawnych badań Duńskiego Ministerstwa Środowiska jest wątpliwe ekologicznie. Na wyprodukowanie jednej torby bawełnianej potrzebujemy ponad 2,5 tysiąca litrów wody. Do tego dochodzi obciążenie środowiska przez nawozy, transport toreb czy też zajmowanie ogromnych terenów rolniczych pod produkcję bawełny.

Stąd pomysł, aby wykorzystać często zalegające w naszych domach materiały i dać im „drugie życie” promując ideę „less waste”.

Cała akcja będzie miała także ważny cel społeczny, gdyż za otrzymywane przez nas torby uczestnicy będą przekazywali wolne datki, za które kupimy warzywa dla bezdomnych zwierząt z zaprzyjaźnionej Przystani Ocalenie. W tym miejscu przebywa prawie 500 zwierząt w tym takie jak konie, krowy, kozy i właśnie dla nich chcemy kupować warzywa w ramach akcji.

To kolejny pomysł wpisujący się nasz program edukacyjny „Dajemy rzeczom drugie życie”, w którym zachęcamy do nowoczesnego i odpowiedzialnego podejścia do naszych odpadów. Wiele rzeczy możemy naprawić lub przekazać organizacji społecznej. Coraz bardziej popularne jest podejść do naszych odpadów według zasady 5R, a jedną z tych zasad jest REUSE, czyli używanie rzeczy ponownie. Zasada ta przypomina, że można użyć wykorzystane już przedmioty w inny, kreatywny sposób. W ten sposób budujemy kulturę produkcji mniejszej liczby odpadów i wpływamy na stan naszej planety.”


Czytaj także

Rower Pomaga 2024

Rower Pomaga 2024

2024-07-18

Czytaj

Modne pluszaki

Modne pluszaki

2024-07-08

Czytaj

Żyjące Książki w Galerii Sfera

Żyjące Książki w Galerii Sfera

2024-07-08

Czytaj

Chcesz zostać partnerem Zielonej Ręki?

Dowiedz się więcej