Uczestnicy 2023:
582521
Fundacja Arka

2021-05-12

Łapmy wodę

Łapmy wodę


Obserwowany długoletni proces ocieplania klimatu i wynikająca z niego wieloletnia susza sprawiają, iż musimy wziąć odpowiedzialność za ochronę i poszanowanie naszych zasobów wodnych. Susza dotyka nas wszystkich. Jej skutki odczuwają zarówno indywidualni odbiorcy, jak i przemysł, dlatego konieczne jest podjęcie konkretnych działań i łączenie sił przez różnorodne środowiska.

W myśl tej idei Fundacja ekologiczna ARKA zamierza w roku 2021 kontynuować akcję edukacyjną ŁAPMY WODĘ, której celem będzie nakłonienie mieszkańców naszego kraju do gromadzenia wody deszczówki oraz poszanowania naszych zasobów wodnych.

Partnerem strategicznym akcji jest Żywiec Zdrój.

„ W ramach akcji zamierzamy promować program małej retencji, nakłaniać mieszkańców do zakładania instalacji gromadzenia wody deszczówki, tworzenia ogrodów deszczowych oraz prowadzić szeroką kampanię edukacyjną w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach.” – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Arki.

„Jesteśmy dumni, ze od lat możemy być partnerem programu ŁAPMY WODĘ. Wiemy, jak ważna jest ochrona zasobów wodnych i głęboko wierzymy w sens programów edukacyjnych w tym obszarze. Nie jest to jedyna inicjatywa, jaką podejmujemy w zakresie racjonalnego wykorzystania wody, ale na pewno jedna z ważniejszych i zamierzamy jak co roku aktywnie w niej uczestniczyć. Mamy doświadczenie, które zbieraliśmy przez ponad 10 lat prowadzenia wspólnych z lokalnymi partnerami działań mających na celu ochronę zasobów wodnych na Żywiecczyźnie – chcemy się podzielić zdobytą wiedzą i dobrymi praktykami” – dodaje Edyta Krysiuk – Kowalczyk , Dyrektor Jakości i Zrównoważonego Rozwoju w firmie Żywiec Zdrój.

Akcja organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej ZIELONA RĘKA, w którym już uczestniczy ponad 700 tysięcy osób, w tym uczniów. Z myślą o nichzostaną przygotowane materiały edukacyjne, scenariusze lekcji tematycznych o poszanowaniu zasobów wodnych, propozycje działań. W oparciu o te materiały w szkołach w całej Polsce podejmowane będą różnorodne aktywności, z których relacje będą umieszczane na Mapie Aktywności Ekologicznej na stronie www.zielonareka.pl

W ramach akcji w trasę ruszy „Wodne MOBILNE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ”.Specjalny samochód wyposażony w ekologiczne atrakcje, który dotarł już do ponad20 000 uczniów, prezentując warsztaty i lekcje przyrody oraz uczący poszanowania naszych zasobów wodnych. Wszystkie zajęcia w tym niecodziennym Mobilnym Centrum Edukacji Ekologicznej pomyślano tak, by poprzez zabawę uczestnicy mogli uczyć się zasad funkcjonowania nowoczesnych instalacji ekologicznych związanych z gospodarką wodną. Pojazd ma zamontowane wiatraki i systemy solarne wykorzystywane podczas zajęć do wyjaśnienia metod wytwarzania odnawialnych źródeł energii i korzyści płynących z ich stosowania. Jest to o tyle istotne, że obecnie do produkcji prądu zużywamy ogromne ilości wody z polskich rzek, która służy do chłodzenia instalacji elektrowni węglowych.

Partnerami programu i poszczególnych akcji są: Grupa Kęty S.A., Aluprof S.A., Alupol Packaging S.A., Lasy Państwowe, Żywiec Zdrój, Rekopol, Miasto Bielsko-Biała, Miasto Katowice.

Akcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

Czytaj także

30 rowerów dla dzieci

30 rowerów dla dzieci

2023-09-26

Czytaj

Dyniek i kropka

Dyniek i kropka

2023-09-26

Czytaj

Wyniki konkursów w akcji Rower Pomaga

Wyniki konkursów w akcji Rower Pomaga

2023-09-21

Czytaj

Chcesz zostać partnerem Zielonej Ręki?

Dowiedz się więcej