Uczestnicy 2024:
477384
Fundacja Arka

2022-04-22

Książka za drzewo 2022

Książka za drzewo 2022

Startuje ogólnopolska akcja „Książka za drzewo”

Fundacja Ekologiczna ARKA 31 marca o godz. 11.00 na placu Bolka i Lolka, Galeria SFERA startuje z ogólnopolska akcja „Książka za drzewo” w Bielsku-Białej, która łączy tematykę ekologiczną z promocją książek i czytelnictwa.

Podczas akcji uczestnicy sadząc drzewa i zapisując je na stronie https://ksiazkazadrzewo.pl/ mogą sobie wybrać książkę, a my ją im wyślemy!

Na uczestników czeka aż 521 książek oraz prawie 1000 książek przygotowanych dla grup szkól i przedszkoli.

Podczas inauguracji odbędzie się widowiskowy happening oraz warsztaty i instalacje edukacyjne prowadzone wspólnie z uczniami z Dwujęzycznej Szkoły im. Kopalińskiego.

Partnerami akcji są: Grupa Kęty, Aluprof, Alupol,Lasy Państwowe, Rekopol oraz Galeria Sfera.

Start nowych działań

Podczas nowej akcji ARKI za każde posadzone drzewo będzie można otrzymać książkę. Natomiast wszystkie książki zostaną wcześniej zebrane podczas specjalnych zbiórek książek używanych, które odbędą się w całym kraju.

Podczas pierwszej edycji akcji jesienią 2021 udało się udało się nam wspólnie posadzić prawie 5000 drzew i rozdać ponad 1300 książek.

Celem naszej akcji jest nauka szacunku do książek i promocja czytelnictwa połączone z niezwykle ważną ideą sadzenia drzew – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ARKA i pomysłodawca akcji.

Jednocześnie startuje system wyboru i rezerwacji książek za posadzone wcześniej drzewa. Każdy uczestnik akcji będzie mógł wpisać posadzone drzewo lub drzewa na stronie www.ksiązkazadrzewo.pl Dzięki działającej na stronie „interaktywnej mapie Polski” będzie można zobaczyć gdzie dokładnie znajduje się nowe drzewo. W zamian za zasadzenia uczestnik otrzyma książkę z tzw. drugiej ręki, która pochodzić będzie od osoby, która wcześniej odda swoją książkę.

Szczegóły akcji znajdują się na profilu:

https://www.facebook.com/Ksi%C4%85%C5%BCka-za-drzewo-109072528173706

Drzewa wiele dają

Sadzenie drzew jest niezmiernie istotne zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Drzewa produkują tlen, ograniczają emisję CO2, obniżają temperaturę w miastach i gromadzą wodę– dodaje Wojciech Owczarz.

Ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, iż każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania rocznie 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt.[1]

Nowa akcja ARKI wpisuje się również w założenia Zielonego Europejskiego Ładu, w ramach którego planuje się posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku.

Drugie życie książek

Naszej akcji towarzyszy ogólnopolska zbiórka używanych książek. W ten sposób dajemy książkom drugie życie – oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2. Promujemy zasadę „zero waste” oraz funkcjonowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów zamiast tworzyć odpady– dodaje Wojciech Owczarz.

Ponad połowa Polaków nie czyta książek. Przeczytanie książki całej lub we fragmencie wynosi obecnie 42%.[2] Promowanie czytelnictwa wśród społeczeństwa jest ważne i potwierdza to ilość środków, które Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeznacza na ten cel. W latach 2021-2025 to ponad miliard złotych.

Nauczyć społeczeństwo

Ważnym elementem nowej akcji ARKI jest również edukacja społeczeństwa.

W ramach działań edukacyjnych będziemy koncertować się na problemie zmian klimatycznych oraz promować sadzenie drzew. Takie konkretne działanie każdy z nas może podjąć!

Upały, susze, problemy w rolnictwie, gwałtowne burze, trąby powietrzne – to zaczyna być także nasza codzienność. Do tego dochodzi fatalna jakość powietrza, smog i dzikie wysypiska.

Chyba każdy z nas powoli czuje, iż to wszystko się dzieje i zmierza w fatalnym dla nas i naszych dzieci kierunku!

Nie możemy czekać bezczynnie, aż nasza cudowna Ziemia stanie się miejscem w którym trudno będzie nam żyć. Żyzna ziemia zamieni się w pustynie, rzeki wyschną, zwierzęta będą konały w męczarniach, a ludzie cierpieli z powodu chorób, upałów, braku wody czy pożywienia – podsumowuje Wojciech Owczarz.[1] https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/152208-w-finlandii-zmierzono,-ile-co2-pochlania-jedno-drzewo

[2] https://www.bn.org.pl/raporty-bn/stan-czytelnictwa-w-polsce/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-2020-r.

Czytaj także

Rower Pomaga 2024

Rower Pomaga 2024

2024-07-18

Czytaj

Modne pluszaki

Modne pluszaki

2024-07-08

Czytaj

Nasze ekotorby w Katowicach

Nasze ekotorby w Katowicach

2024-07-08

Czytaj

Chcesz zostać partnerem Zielonej Ręki?

Dowiedz się więcej