Uczestnicy 2024:
477384
Fundacja Arka

2022-11-14

Dzień Czystego Powietrza

Dzień Czystego Powietrza

Zapraszamy 14 listopada o godz. 12.00 na plac Bolka i Lolka (Galeria Sfera) w Bielsku-Białej, gdzie z okazji obchodów 18. Dnia Czystego Powietrza odbędzie się widowiskowy happening z udziałem uczniów Dwujęzycznej Szkoły im. Kopalińskiego.

15,16 i 17 listopada odbędą się także warsztaty edukacyjne w Tlenodajni w Galerii Sfera.

Już 18 lat temu Fundacja Ekologiczna ARKA ustanowiła Dzień Czystego Powietrza właśnie na dzień 14 listopada.

Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, odpadów meblowych, czy odpadów węglowych w piecach domowych.

Mamy w kraju coraz więcej czujników powietrza, badamy to, co trafia do naszych płuc i nie ma wątpliwości, że zarówno w miastach, jak i małych miejscowościach w sezonie grzewczym sami, używając niewłaściwego opału tworzymy śmiertelnie groźną mieszankę pyłów i gazów.

Akcja edukacyjna w całej Polsce

W tym roku do akcji zgłosiło się 67 tysięcy 661 uczestników z szkół i przedszkoli w całym kraju. Fundacja Ekologiczna Arka również w tym roku przygotowała szereg narzędzi edukacyjnych dla placówek oświatowych: scenariusze zajęć, karty pracy, plakaty z informacjami.

„To cieszy, iż niewielkie działanie zainaugurowane przez nas w 2005 roku przekształciło się w duży, ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija. Często też słyszę, że gdzieś organizowany jest Dzień Czystego Powietrza, organizatorzy nie wiedzą kto i kiedy powołał to święto ale dla mnie nie ma to znaczenia, jestem dumny, że akcja się przyjęła”– wyjaśnia pomysłodawca Dnia Czystego Powietrza Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA

Brudne powietrze powoduje raka

W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza trującymi pyłami wyraźnie wzrasta. Niestety, bardzo często jest to wina ludzkiej bezmyślności i niedoinformowania. Wciąż nie brak osób, które do pieców oprócz opału wrzucają odpady, takie jak odzież, butelki czy kawałki pomalowanego drewna. Dlaczego? Bo chcą zaoszczędzić lub zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. W efekcie do atmosfery z pyłami i gazami trafiają toksyczne substancje: metale ciężkie, dioksyny, furany. To one są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory, astma, nadciśnienie tętnicze, a także powodują obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne i osłabienie zdolności rozrodczych.

Powietrze w Polsce zabija

Nagłaśnianie problemu palenia śmieci i niskiej emisji jest niezwykle ważne. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera blisko 50 tys. Polaków.

Trujące powietrze skraca każdemu z nas życie od 15 do 43 miesięcy!!!

Wśród 30 miast z najgorszym powietrzem według Polskiego Alarmu Smogowego są aż 3 uzdrowiska: Rabka Zdrój, Szczawno Zdrój i Goczałkowice Zdrój.

Edukowanie ma sens

Dzień Czystego Powietrza to akcja, która ma edukować społeczeństwo. Z jednej strony mówi o konsekwencjach palenia odpadów w kotłowniach, z drugiej pokazuje, w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Na przestrzeni czternastu lat w ramach projektu odbyły się setki happeningów, warsztatów, przemarszów w całej Polsce. Organizowali je nie tylko członkowie Fundacji, ale też nauczyciele i uczniowie placówek, które przyłączyły się do działań.

Więcej informacji:

Wojciech Owczarz, w.owczarz@fundacjaarka.pl, 609 267 020

Anna Sobańska, a.sobanska@fundacjaarka.pl, 692 318 612

Czytaj także

3 ekologiczne biblioteczki w Katowicach

3 ekologiczne biblioteczki w Katowicach

2024-06-18

Czytaj

Pluszaki w Galerii Katowickiej

Pluszaki w Galerii Katowickiej

2024-06-18

Czytaj

Żyjące Książki w Katowicach

Żyjące Książki w Katowicach

2024-06-18

Czytaj

Chcesz zostać partnerem Zielonej Ręki?

Dowiedz się więcej