Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

W poszukiwaniu podwodnych rycerzy, czyli monitoring raka szlachetnego, Goleszów

Autorem inicjatywy jest Wojciech Mikler i Stowarzyszenia Górecki Klub Przyrodniczy.

Zaplanowano...

Rak szlachetny (rzeczny) objęty jest częściową ochroną gatunkową. Znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt - Bezkręgowce jako gatunek wysokiego ryzyka narażony na wyginięcie (kategoria VU). Główne przyczyny zanikania stanowisk raka szlachetnego to pogorszenie warunków siedliskowych (zanieczyszczenie wód, ingerencja w naturalny bieg potoku, np. regulacja, obudowa linii brzegowej), choroba „dżuma racza” oraz wypieranie przez obcy, ekspansywny gatunek - raka pręgowatego, który dodatkowo jest odporny na „dżumę raczą” będąc jednocześnie jej nosicielem. W przeszłości rak szlachetny był powszechnym mieszkańcem wód Polski, obecnie każde jego notowanie jest przyrodniczym odkryciem, a jego stanowiska powinny być objęte szczególną ochroną. Dlatego zaplanowano inwentaryzację i monitoring raków. Prowadzenie obserwacji umożliwi reagowanie na pojawiające się zagrożenia i realizowanie skutecznej ochrony raka szlachetnego. 

Dzieje się...

lato - jesień 2015... Opisujemy potoki, w tym charakter linii brzegowej, pokrywę roślinną. Notujemy informacje o mikrosiedliskach, np. kryjówkach. Szukamy w dzień i w nocy … ze „świecą w ręku …”, tzn. czołówką.

A oto nasz bohater - rak szlachetny - podwodny rycerz!

 

Listy Dla Ziemi
Rower pomaga
Kup deske
Dzień Dobrych Uczynków

Jesteśmy na Facebooku

Copyright © 2014 Fundacja Arka