Rewitalizacja stanowiska traszki, Poręba

Autorem inicjatywy jest Zielona Liga.

Zaplanowano...

W Porębie stwierdzono obecność trzech gatunków traszki - górskiej, grzebieniastej i zwyczajnej. Są to gatunki chronione, a więc ochronie podlegają również stanowiska ich bytowania. Tymczasem oczka wodne, w których występują traszki są zaśmiecone, zawalone różnego rodzaju odpadami zalegąjącymi tam od wielu lat. Zasadne jest ich usunięcie i wywiezienie na składowisko zgodnie z obowiązującymi przepisami. Część śmieci została już uprzątnięta, lecz te głębiej zalegające, widoczne wyłącznie przy niskim sanie wód, nadal tam są. Z uwagi na postępującą sukcesję i zarastanie zbiorników oraz zmiany klimatyczne coraz częściej daje się obserwować znaczne wahania wód w tych zbiornikach. Okresowo wysychają, co grozi zniszczeniem stanowisk traszki. Aby temu zapobiec należy miejscowo dokonać pogłębienia oczek, co pozwoli utrzymać wodę w okresie suszy. Stworzone pogłębienie pozwoli utrzymać w okresie zimy warunki, w których woda w zbiorniku nie przemarznie do dna, a tym samym poprawi warunki bytowania traszek i innych gatunków.

Dodatkowo jeden ze zbiorników znajduje się w takim miejscu, że niestety spływają do niego wody powierzchniowe z drogi leśnej. Jest to źródłem zanieczyszczeń dostających się do zbiorników. Droga ta przedziela zbiornik na dwie części połączone przepustem położonym pod tą drogą. Zasadne jest wybudowanie rowu wzdłuż drogi leśnej co odetnie napierającą wodę z terenów leśnych i niezanieczyszczoną odprowadzi ją do zbiornika. W ten sposób zwiększy się również dopływ wody do zbiornika co jest niezwykle istotne w okresach suszy.

Wykonano!

Udało się uprzątnąć 20 m3 śmieci! Zgodnie z planem oczka pogłębiono, co pozwoli utrzymać w nich wodę w upalne lato, a zimą poprawi warunki bytowania wodnych zwierząt. Wybudowano również rów wzdłuż drogi, z której do jednego ze zbiorników spływała woda. W ten sposób zwiększono dopływ wody do zbiornika, co jest niezwykle istotne w okresach suszy.

Zrealizowane działania wpłynęły na  poprawę estetyki otoczenia. Lokalny las jest miejscem spacerów mieszkańców położonego nieopodal osiedla mieszkaniowego. Poprawie ulegnie przejezdność drogi leśnej, która okresowo
była  zalewana wodami powierzchniowymi, a którą wiedzie szlak turystyczny. Miejscowe Nadleśnictwo Siewierz będzie tu  prowadzić zajęcia edukacji przyrodniczo-leśnej. Oczywiście również nauczyciele będą mieć blkisko świetne miejsce do prowadzenia zajęć przyrodniczych.

Pierwszy zbiornik.

Drugi zbiornik.

W zbiorniku pozostawiono specjalnie kilka starych karp grubych drzew, tak by rozkładające się drewno mogło stanowić miejsce schronienia dla traszek.

365 reklamowek smieci
Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej
Nfos
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Ekologiczna Arka.