Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Elektrośmieci dla dzieci

ELEKTROŚMIECI TO WSZYSTKO NA PRĄD LUB BATERIE. „ZSEE” czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny. To popsute, nieużywane, wybrakowane urządzenia elektryczne i elektroniczne.  

ELEKTROŚMIECI ZASŁUGUJĄ NA PODWÓJNĄ UWAGĘ. Są w nich elementy lub środki chemiczne niebezpieczne dla środowiska i zdrowia, ale są w nich też surowce i części, które można ponownie użyć do produkcji.

ELEKTROŚMIECI ODDAJE SIĘ DO RECYKLINGU. Recykling chroni środowisko i przynosi zysk, np. złoto wykorzystywane w telefonach komórkowych. Dzięki Fundacji Ekologicznej ARKA firma, która odbierze z Waszej szkoły/przedszkola zebrane elektrośmieci przekaże pieniądze na dożywianie dzieci z uboższych rodzin.

Elektrośmieci będzie coraz więcej. Ludzie kupują coraz to nowsze urządzenia elektryczne i elektroniczne, ponieważ nowe modele są bardziej atrakcyjne, ale też coraz bardziej oszczędne. Nowoczesny telewizor, pralka czy lodówka zużywają mniej energii niż starsze urządzenia.  

Elektrośmieci są często odpadami niebezpiecznymi. Na przykład wyrzucony telefon może skazić metr sześcienny gleby i 400 litrów wody, bo baterie telefonów komórkowych zawierają metale ciężkie. Ale elektrośmieci są źródłem pełnowartościowych surowców i części, jak szkło, aluminiowe końcówki, luminofor i metaliczną rtęć. Służą one do produkcji nowych przedmiotów, np. żagli, misek żaroodpornych, mebli czy nowych urządzeń RTV i AGD. Dzięki temu można oszczędzać naturalne zasoby naszej Ziemi! Na przykład do produkcji nowej świetlówki można wykorzystać 90% zużytej.

Niestety Polacy gromadzą zużyty sprzęt lub wyrzucają go na śmietnik (szczególnie małe AGD, drobne RTV, wyroby audio) zamiast zanieść go tam, gdzie należy. Są to: gminne punkty zbierania, sklepy, punkty serwisowe lub skupy złomu, jeśli mają pozwolenie na prowadzenie działalności zbierania elektrośmieci. Zużyty sprzęt oddany do punktu zbierania powinien być kompletny. Nie może być demontowany amatorsko, ponieważ to grozi zanieczyszczeniem środowiska lub utratą zdrowia.

Co możecie zrobić?

  • Zorganizujcie zbiórkę elektrośmieci w Waszej placówce wspólnie z Fundacją Ekologiczną ARKA i zarejestrujcie się na www.zbierajzklasa.pl
  • Namawiajcie dorosłych w Waszych rodzinach i wśród sąsiadów, aby nie gromadzili zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego lecz oddawali do odpowiednich punktów.
  • Nie wierzcie, że pożytecznie jest przechowywać stary sprzęt AGD, RTV czy komputerowy. Pobiera on bardzo dużo energii więc szkodzi środowisku i naraża na wysokie rachunki.
  • Przygotujcie w szkole wystawę o negatywnych i uwaga: pozytywnych stronach elektrośmieci. To wciąż temat, na którym zna się zbyt mało osób. Możecie zostać specjalistami w tej dziedzinie!
1% Rower pomaga
Kup deske
Rower pomaga
365 reklamowek smieci
Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej
Nfos
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Ekologiczna Arka.

Jesteśmy na Facebooku

Copyright © 2014 Fundacja Arka