Działaj w Zielone

Program skupia 24 różnorodne inicjatywy lokalne z 18 gmin w 8 województwach.

1. Przedszkolak badaczem przyrody, Bychawa (woj. lubelskie).
  2. Pielęgnacja i zagospodarowanie zbiornika wodnego, Śleszyn (woj. łódzkie).
  3. Zielona inicjatywa - nowa perspektywa, Modła Księża (woj. wielkopolskie).
  4. Zagospodarowanie ścieżki przyrodniczej - Wyspa Bielawa, Czaplinek (woj. zachodniopomorskie).
  5. Modraszki i goryczki potrzebują słońca, Goleszów (woj. śląskie).
  6. Piękny ogród - budki lęgowe i karmniki dla ptaków, Kłyzów (woj. podkarpackie).
  7. Rewitalizacja parku szkolnego, Krzyż Wielkopolski (woj. wielkopolskie).
  8. Tajemniczy ogród, Nowe Kawkowo (woj. warmińsko-mazurskie).
  9. Park szczęścia dla zwierząt i środowiska, Bielsko-Biała (woj. śląskie).
  10. Rewitalizacja stanowiska traszki, Poręba (woj. śląskie).
  11. Zielony zakątek, Danielowice (woj. dolnośląskie).
  12. Przypałacowy park miejscem edukacji przyrodniczej i wypoczynku, Żychlin (woj. łódzkie).
  13. Skwer rekreacyjno-przyrodniczy - dla nas i naszych gościŻychlin (woj. łódzkie).
  14. Aleja klonowa w krajobrazie gminy, Jonkowo (woj. warmińsko-mazurskie).
  15. W poszukiwaniu podwodnych rycerzy, czyli monitoring raka szlachetnego, Goleszów (woj. śląskie).
  16. ZazieLenie - bioróżnorodna przestrzeń rekreacyjna w ogródku jordanowskim, Bielsko-Biała (woj. śląskie).
  17. Ogród przyjazny dla zapylaczy, Bielsko-Biała (woj. śląskie).
  18. Zakątek mrówek, Szczytna (woj. dolnośląskie).
  19. Rewitalizacja stanowisk bytowania płazów i roślinności stawowej, Zawiercie (woj. śląskie).
  20. Ekologiczny ogród przy hospicjum, Bielsko-Biała (woj. śląskie).
  21. Ptasia stołówka w ogrodzie przedszkola, Bielsko-Biała (woj. śląskie).
  22. Zielona ostoja - Podzwierzyniec, Łańcut (woj. podkarpackie).
  23. Budowa nowych miejsc lęgowych oraz monitoring ptaków i owadów, Jaworze (woj. śląskie).
  24. Budowa hoteli dla dzikich owadów zapylających, Łódź (woj. łódzkie).

Autorami inicjatyw są osoby prywatne, przyrodnicy, organizacje społeczne, ochotnicze straże pożarne, grupy nieformalne, nadleśnictwa, sołectwa, placówki oświatowe, hospicjum. Pomysłodawcy chcą monitorować raka rzecznego, chronić modraszka, mrówki, traszki, nietoperze, jeża wschodniego, wiewiórkę pospolitą przeciwdziałać wymieraniu pszczół i trzmieli, sadzić i promować tradycyjne odmiany ziół i warzyw, chronić aleje drzew, zakładać oczka wodne, ale także ma powstać Park Szczęścia, w którym rodziny będą sadzić przyjazne dla ptaków drzewa i krzewy razem ze swoimi małymi dziećmi. Pomysłodawcy chcą założyć także ekologiczny ogród w powstającym w Bielsku-Białej pierwszym stacjonarnym hospicjum.

Program "Działaj w Zielone":

• pokazuje lokalną aktywność społeczną i tworzenie lokalnych partnerstw
  • pomaga w rozwijaniu działań, które rozwiązują lokalne problemy związane z ochroną środowiska
  • podnosi świadomość ekologiczną wśród lokalnej społeczności​

Program "Działaj w Zielone" został przygotowany przez Fundację Ekologiczną ARKA. Jest finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Koordynator programu: Wojciech Owczarz [kontakt: w.owczarz@fundacjaarka.p]

Administracja projektu: Anna Sobańska [kontakt: a.sobanska@funadcjaarka.pl]

Fundacja Ekologiczna ARKA została laureatem konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na inicjatywy obywatelskie dla środowiska. Celem konkursu było zaangażowanie społeczeństwa w działania na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego i ochrony przyrody. Konkurs, jako pierwszy spośród organizowanych przez NFOŚiGW, został skierowany do osób fizycznych, grup nieformalnych czy małych fundacji i stowarzyszeń. To one – poprzez większe organizacje pozarządowe – zgłaszały swoje propozycje projektów proekologicznych.

Program "Działaj w Zielone" zdobył wysokie trzecie miejsce w konkursie!

Minister Maciej Grabowski: Chcemy doświadczenie gmin z budżetami obywatelskimi przenieść do ekologii. Naszym celem było przygotowanie dobrego narzędzia aktywizującego społeczności lokalne, rozwiązującego konkretne problemy i odpowiadającego na potrzeby mieszkańców. Inicjatywy oddolne, angażujące społeczeństwo i bazujące na dobrowolności, dają często dużo lepsze efekty niż odgórne, choćby najlepiej zaplanowane działania. Liczę, że nagrodzone w konkursie projekty okażą się sukcesem.

Dorota Zawadzka-Stępniak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGWNależy podkreślić istotny wpływ Narodowego Funduszu w budowaniu znaczenia trzeciego sektora poprzez finansowanie budowy potencjału pozarządowych organizacji ekologicznych w dziedzinie ekologii. Przez 26 lat działalności zostało zawartych ok. 3,5 tys. umów w obszarze edukacji ekologicznej, na ponad 600 mln zł.

365 reklamowek smieci
Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej
Nfos
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Ekologiczna Arka.