Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

XV Dzień Czystego Powietrza

W XV Dniu Czystego Powietrza otwarliśmy w Galerii SFERA pierwszą w Polsce TLENODAJNIE. A w samym, wymyślonym przez nas dniu, udział w tym roku bierze prawie 100 tysięcy osób. Odbywaja sie happeningi, lekcje, wystawy, przemarsze.

„To cieszy, iż niewielkie działanie zainaugurowane przez nas w 2005 roku przekształciło się w duży, ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija. Często też słyszę, że gdzieś organizowany jest Dzień Czystego Powietrza, organizatorzy nie wiedzą kto i kiedy powołał  to święto ale dla mnie nie ma to znaczenia, jestem dumny,  że akcja się przyjęła”– wyjaśnia pomysłodawca Dnia Czystego Powietrza  Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA

„Dzięki współpracy z Galerią SFERA udaje nam się zrealizować kolejny nasz pomysł. Tlenodajnia to pierwsze takie miejsce w Polsce. Tlenodajnia to miejsce, w którym możemy bezpiecznie i z przyjemnością „oddychać pełną piersią”. Miejsce, w którym będziemy prowadzimy warsztaty i lekcje tematyczne dotyczące czystego powietrza i działań antysmogowych”- wyjaśnia Wojciech Owczarz, pomysłodawca TLENODAJNI.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aż 90% czasu spędzamy wewnątrz budynków. Okazuje się, iż smog przedostaje się także do naszych domów i biur. I to nawet w 50%. Do zanieczyszczeń z zewnątrz dochodzą te pochodzące z użytych farb i lakierów, stosowanych wykładzin, mebli, paleniu w kominku czy nawet z świec zapachowych. Tymczasem człowiek wdycha dziennie około 16 kg powietrza. To kilkakrotnie więcej niż wypija w tym czasie wody i spożywa żywności. Powietrze jest najważniejsze!

 

Już w 1989 roku Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA przeprowadziła badanie roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze w naszych domach i biurach.  Nasze powietrze, zwłaszcza o sezonie grzewczym, zawiera mnóstwo szkodliwych substancji. W smogu obecne są m.in pyły PM2,5, PM10, a także benz(o)apiren i metale ciężkie.

Agencja wybrała 18 najlepszych roślin. Wśród nich znajdują sie m.in. : Areka, Bluszcz, Dracena, Epipremnum złociste, Paprotka, Skrzydłokwiat, Wężownica, Zielistka.

 

W naszej TLENODAJNI mamy właśnie te gatunki roślin. Został w niej zainstalowany także oczyszczacz powietrza odpowiedni do powierzchni pomieszczenia wraz z wyświetlaczem.

 

Edukacyjny charakter TLENODAJNI wykorzystamy prowadząc w każdy czwartek warsztaty dla dzieci i młodzieży przez cały okres grzewczy.

TLENODAJNIĘ otwieramy także w szczególnym dniu, gdyż 14 listopada mamy Dzień Czystego Powietrza, który organizujemy w całym kraju już po raz 15-ty. Ale problem niskiej emisji jest na tyle istotny, iż ten jeden dzień rozrasta się w działania edukacyjne prowadzone praktycznie przez cały okres grzewczy.

Te 15 lat akcji to ponad 1000 prelekcji i warsztatów, prezentacja wystawy tematycznej w ponad 50 centrach handlowych. Ukazało się ponad 500 artykułów i informacji w mediach o problemie palenia śmieci w domowych piecach grzewczych. Były ogólnopolskie konkursy i akcje edukacyjne, które pobudziły do działań lokalnych. Organizowały je placówki edukacyjne, samorządy i organizacje społeczne.

Przeczytaj także

ZIELONA RĘKA

11 luty 2020
Już prawie 500 tysięcy uczestników
Staruje kolejna edycja naszej akcji

BIKEHELPS.ORG

20 styczeń 2020
Pomóż nam zebrać pieniądze na 10 rowerów dla dzieci - sierot wojny na Ukrainie.
Dzięki WAM wsparliśmy schronisko dla zwierząt Przystań Ocalenie
1% Rower pomaga
Listy Dla Ziemi
Rower pomaga
Kup deske
Dzień Dobrych Uczynków
WFOŚiGW

Jesteśmy na Facebooku

Copyright © 2014 Fundacja Arka