Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Wilkowicki jar

Wilkowice, to dosyć duża wieś w Beskidzie Małym na stoku Magurki. Teren ten obfituje w tereny źródliskowe. Właśnie jeden z jarów źródliskowych mieszkańcy od wielu lat używają jako wysypisko odpadów. Przez długi czas robiono to niejako z niepisanym przyzwoleniem gminy. Kiedy zamieszkaliśmy w okolicy wysypiska proceder ten określano jako poszerzanie przystanku autobusowego. I faktycznie codziennie przyjeżdżały wywrotki przywożące gruz, popiół, ziemię. Postanowiliśmy pomóc miejscu.
Na początku udaliśmy się do gminy i zaproponowaliśmy współpracę i pomoc w posprzątaniu tego wysypiska. Po wstępnej rozmowie, wysłaliśmy do gminy oficjalne pismo, dając gminie tym samym podstawę do współpracy z nami. Pracownicy gminy pomogli nam określić właścicieli terenu. Okazało się, że interesujący nas jar ma wielu właścicieli. Tylko niewielki jego pas najbliżej drogi jest własnością gminy. O pomoc w zmianie nastawienia mieszkańców do miejsca poprosiliśmy radnych Wilkowic. Tylko razem z nimi uda nam się trwale zmienić przeznaczenie jaru.
Wiemy, że w posprzątaniu dzikiego wysypiska mogą pomóc też inni. Im więcej ludzi i instytucji z różnych lokalnych środowisk zostanie zaangażowanych, tym lepiej. Poprosiliśmy o pomoc pobliską szkołę. Okazało się że jej uczniowie Gimnazjum im. św. Jadwigi już od wielu lat sprzątają to wysypisko, niestety zalew śmieci jest nieustający. Zaproponowaliśmy im warsztaty, które Dariusz Paczkowski przeprowadził 9 listopada. Elementami warsztatów było m.in. sprzątanie śmieci z jaru i tworzenie szablonów na temat śmieci i dzikich wysypisk.
„Sprzątanie po swoich sąsiadach czy rodzicach jest ciężką pracą. Warsztaty graffiti są zdecydowanie bardziej atrakcyjną propozycją dla młodzieży. Naszym zadaniem było stworzyć wzory dotyczące dzikich wysypisk. Bezpośredni udział w akcji sprzątania był najlepszą inspiracją. Młodzi skonfrontowali się z bolesnym problemem, który zostawiają im dorośli” – powiedział po warsztatach prowadzący zajęcia Dariusz.
Nawiązaliśmy też kontakt z przedstawicielem stowarzyszenia Razem dla Wilkowic, który obiecał włączyć się do akcji. Stowarzyszenie to ma doświadczenie w organizowaniu akcji społecznych i liczne kontakty na terenie Wilkowic. Wywozem śmieci zajmie się gmina. Trafią one na lokalne wysypisko śmieci w Wilkowicach, prowadzone przez spółkę Ekoład.
Na wiosnę kiedy będzie mogło się odbyć właściwe sprzątanie zostaną wysłane do mieszkańców materiały, dotyczące akcji sprzątania, wraz z propozycją współpracy przy sprzątaniu. W lokalnych mediach ukażą się również informacje, artykuły i wywiady.
Przed nami zima, która mamy nadzieję wykorzystać na wzmocnienie istniejacych i znalezienie nowych kontaktów. Chcemy dotrzeć do lokalnych twórców, którzy pomogliby nam upiększyć ten jar.
Będzie to też czas na planowanie. Na nowe zagospodarowanie miejsca uzyskaliśmy dofinansowanie od IKEA. Z większą swobodą można więc będzie planować zagospodarowanie krzewami i kwiatami. Niezbędny okaże się także płot oddzielający przestrzeń jaru od ulicy.
***Karina Paczkowska***

Przeczytaj także

Bilety dla dzieci

20 wrzesień 2022
1050 biletów do kina dla dzieci z domów dziecka
Przez 7 lat w akcji ROWER POMAGA przekazaliśmy już 366 rowerów dzieciom z domów dziecka
Czeka nas Was prawie 700 książek

KWIATY ZAMIAST ŚMIECI

24 sierpień 2022
Start jesiennej edycji akcji

Jesteśmy na Facebooku

Copyright © 2014 Fundacja Arka