Start akcji SADZIMY WODĘ w Bielsku-Białej
Fundacja ekologiczna ARKA w czwartek 29 lipca inauguruje akcję SADZIMY WODĘ.
Akcja odbędzie się o godz. 11.00 na pl. Bolka i Lolka w Galerii SFERA .
Partnerem Strategicznym akcji jest firma Żywiec Zdrój.
Partnerami są także: Urząd Miasta Bielska-Białej, Galeria SFERA oraz AQUA.
Woda to życie!
Każdego roku 3,5 miliona ludzi umiera z powodu braku wody lub jej zanieczyszczenia. Według Światowego Forum Ekonomicznego w 2030 roku susza może dotknąć nawet 40 procent naszej planety.
Co 20 sekund umiera dziecko z powodu braku wody!
Sadzimy wodę
Dla uczestników przygotujemy akcję sadzenia roślin do ogrodów deszczowych. Każdy będzie mógł sobie posadzić do recyklingowej doniczki i kompostowej ziemi taką roślinę i zabrać ja do domu. Wśród takich roślin jest m.in niezapominajka błotna, tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, mięta nadwodna.
Wystawa „Łapmy wodę w Bielsku-Białej”
Przygotowaliśmy wystawę edukacyjną, która przybliża problem zmian klimatycznych, deficytu wodnego, śladu wodnego czy też pokazuje sposoby na oszczędzanie wody i gromadzenie wody deszczówki. Na wystawie prezentujemy także ogrody deszczowe powstałe w Bielsku-Białej.
Inaugurację pierwszych w Bielsku-Białej ogrodów deszczowych
W Bielsku-Białej powstały pierwsze ogrody deszczowe w ogrodzie w arkowym domku w Mikuszowicach Krakowskich.
Autorką ogrodów jest Karina Bielawska, architekt krajobrazu.
Ogród deszczowy w skrzyni
W arkowym ogrodzie powstał także pokazowy ogród deszczowy w drewnianej skrzyni. Takie ogrody tworzy się tam gdzie nie mamy przestrzeni na przygotowanie go w gruncie. Ogród jest zasilany wodą z rynny i zbudowany jest z wielu warstw filtracyjnych. Jest elementem dekoracyjnym, zwłaszcza tam gdzie w centrach miast panuje „betonoza”. Tworzy specyficzny mikroklimat. Pozwala zatrzymać część wody przy gwałtownych opadach i ją oczyszcza.
Ogród deszczowy w gruncie
Jest przykładem przyjaznego dla środowiska sposobu gospodarowania wodą opadową. Ma ok 4 m3 pojemności, jest nieizolowany od gruntu, złożony z filtrujących warstw żwiru i piasku i obsadzony hydrofitową roślinnością brzegową. Deszczówka doprowadzana jest do niego izolowanym suchym potokiem, a ewentualny nadmiar wody jest odprowadzany do kolejnego zagłębienia terenu. Ogród zaraz po założeniu zaczyna przejmować całość wody opadowej zatrzymując ją w przestrzeni. Ma to bardzo korzystny wpływ na środowisko. Przede wszystkim podnosi się poziom wilgotności powietrza. Ogród staje się wyspą o zwiększonym parowaniu, jego otoczenie może czerpać z niego zgromadzoną wodę.